FAQ

FAQ

Oto najczęściej pojawiające się pytania w ohobohoo. Odpowiedzi na nie podparte są naszym doświadczeniem, ale również informacją zwrotną od Rodziców, korzystających z naszych hamaków. Zapraszamy do zapoznania się.

O ohobohoo

Jak działa hamak ohobohoo?
Hamaki ohobohoo towarzyszą dzieciom z powodzeniem od 4 lata. Wspomogły już wielu rodziców i ułatwiły sen wielu dzieciom. Hamaki dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, otulenie kokonem i delikatne bujanie przypomina czas w brzuchu Mamy, przynosi ukojenie i dobry sen, a Rodzicom podarowuje chwilę oddechu i wytchnienia.
Czy ohobohoo to polska marka?
Hamaki ohobohoo to polska marka, powstała w 2020 roku jako intuicyjne rozwiązanie i wsparcie przy trudnym śnie dziecka (założycielki marki). Całość projektowana jest od podstaw, wiele rozwiązań jest autorskich (nieobecnych na żadnym innym rynku). Produkcja hamaków powstaje w lokalnej pracowni/szwalni na lubelskiej wsi w pięknym otoczeniu przyrody. Godne uwagi jest to, że wszystkie produkty/ półprodukty robione/zakupywane są w polskich firmach (deski rozporowe drewniane; tkana bawełna na hamaki; sprężyny itd.).
Jakie materiały są użyte w hamakach ohobohoo?
Ohobohoo stawia na naturalne, certyfikowane materiały, tak aby dzieci miały styczność z najlepszą jakością od maleńkości. * kokon hamaka, powłoka materaca, worek na kokon- 100% bawełna, przewiewna, o grubym, wytrzymałym splocie, tkana w polskiej przędzarni, bez chemicznych dodatków * bawełna z nadrukiem PREMIUM ( wewnątrz hamaka)- certyfikowana, wysokiej jakości, farbowana naturalnymi pigmentami ( na bazie wody) *wełna owcza (wypełnienie materacy)- naturalne wypełnienie o funkcji termoregulacyjnej; prana w szarym mydle * deski rozporowe- dębowe, z jesionu lub buku (wykonane w lokalnej stolarni) zabezpieczone woskiem pszczelim

Sen dziecka w hamaku ohobohoo

Czy hamak jest rekomendowany przez fizjoterapeutów?

Hamak posiada pozytywne rekomendację od fizjoterapeutów oraz innych specjalistów. Uwaga! Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do użytkowania hamaka przez Twoje dziecko, zalecany jest kontakt z fizjoterapeutą, prowadzącym dziecko.

Który rozmiar hamaka wybrać?
Hamaki BABY służą do około 80 (czasami ciut dłużej) długości ciała dziecka. Hamaki JUNIOR polecamy już od około 74 cm długości ciała dziecka (wtedy już Maluszek ładnie układa się wewnątrz). Uwaga! Jeżeli dziecko nie waży 10 kg, a Rodzic decyduje się na hamak JUNIOR, należy wybrać sprężynę BABY.
Do jakiego wieku można korzystać z hamaka JUNIOR?
Hamaczek JUNIOR ma w podstawie 115 cm i materac na 95 cm. W hamaczku wygodnie można drzemać do około 2,5 lat ( w zależności jak dziecko układa się wewnątrz). Później również jest to możliwe, ale nóżki są już podkulone. Z doświadczenia wiemy, że hamak pozostaje w Rodzinie, nawet gdy dziecko rezygnuje z drzemek- później już do hopsania, relaksu i odpoczynku. Nasza 7 latka nadal korzysta z hamaka ;). Uwaga! Gdy dziecko przekroczy 30 kg, istnieje możliwość dokupienia sprężyny XXL (od 15 kg do 35 kg).
Mam 2 miesięczne dziecko oraz 2 latka- czy mogą oboje korzystać z hamaka JUNIOR?

Rodzice decydują się często od razu na rozmiar JUNIOR, tak aby każde z dzieci mogło z niego korzystać. Należy jednak mieć na uwadze, że hamak JUNIOR jest większy oraz mocniej rozpostarty (wewnątrz jest więcej przestrzeni). Bardzo małe dziecko nie jest w nim tak otulone jak w hamaczku BABY. Aby bardzo małe dzieci przybrały stabilniejszą pozycję w hamaczku JUNIOR polecamy tzw. skórę relugan (LINK → ).

Należy również dobrać odpowiednią sprężynę- BABY (buja od 4 do 15 kg) lub JUNIOR (10-30 kg), lub obie- jeżeli starsze dziecko waży więcej aniżeli 15 kg. W przypadku wyboru 2 sprężyn, należy wymieniać je w zależności, które dziecko przebywa właśnie w hamaku.

Czy pozycja w hamaku jest zdrowa?

Dzięki ergonomicznemu zaokrągleniu kokonu ciężar ciała dziecka rozkłada się równomiernie na całych plecach- jest to odciążenie nie tylko dla dolnej części plecków, czy ramion ale również główki. Maluszek przybiera stabilne ułożenie w hamaku i ładnie dopasowuje się do kształtu kokonu (sprawdź opinie specjalistów)

Czy dzieci w hamaczku mogą spać w nocy?

Hamak służy na drzemki w ciągu dnia. Wiadomo jednak, że podczas cięższych nocy Rodzice wspierają się hamaczkiem. Ważne! Nie traktujemy hamaka jako całonocne łóżko, należy zmieniać podłoże dziecku na proste i twardsze. Uwaga! Dziecko w hamaku powinno zawsze być pod czujnym okiem Rodzica.

Czy hamak zadziała na moje dziecko?

Nie możemy niestety zapewnić, że hamaczek sprawdzi się u Twojego dziecka. Nie ma niestety 100% rozwiązania na każdy przypadek. Patrząc jednak na statystyki i pozytywny feedback od naszych klientów, nadzieja na pozytywne bujanie jest duża. Było już wiele przypadków dzieci nieodkładalnych, trudno usypiających, z krótkimi drzemkami itd., których hamaczek pięknie ukoił i przyniósł lepszy sen ( zachęcamy do poczytania opinii Rodziców) .
Wychodząc również naprzeciw Rodzicom, wprowadziliśmy możliwość wypożyczenia hamaka (sprawdź)

Czy można wypożyczyć hamaczek na próbę?

Tak, istnieje możliwość wypożyczenia hamaczka na próbę. Tutaj więcej o wypożyczeniu (sprawdź)

Ile czasu dziecko może spędzać w hamaku?
Rekomendujemy użytkowanie hamaczka ohobohoo na drzemki ( nawet kilkugodzinne) oraz ( jeżeli zachodzi potrzeba) po prostu na wyciszenie, lulanie dziecka. NIE rekomendujemy spania w hamaku całonocnego i traktowania hamaka jako łóżeczko (!).
Czy muszę przekładać dziecko, gdy już uśnie?
Nie. Dziecko może zostać w hamaczku na drzemkę (nawet kilkugodzinną). Tę kwestię również konsultowaliśmy z fizjoterapeutą.
Jak działa sprężyna? Jak mocno należy bujać hamakiem, aby dziecko usnęło?
Wystarczy delikatnie zabujać hamaczkiem, aby wprawić sprężynę w ruch. Sprężyna zaprojektowana jest tak, aby płynnie odbijała przy konkretnych kilogramach dziecka. Hamaczek wprawia w ruch również aktywność dziecka. Należy oczywiście co jakiś czas bujać hamakiem (mocniej lub lżej w zależności, który ruch jest efektywniejszy dla Waszego dziecka), aby dziecko usnęło. Dodatkowo, gdy dziecko się przebudzi, można je dobujać, wydłużając tym samym jego sen.
Hamak a zaburzenia SI. Czy się sprawdza?
Hamaki ohobohoo coraz częściej zostają zakupywane dla dzieci z zaburzeniami SI. Bujanie pięknie stymuluje, uspokaja, poprawia koncentrację, polepsza planowanie ruchu i koordynację. Po zdjęciu deseczki rozporowej hamak dociska ciało. Hamak powieszony nad podłogą umożliwia odpychanie się od niej i hopsanie- co poza wyżej opisanymi pozytywnymi aspektami, daje również wiele frajdy 🙂
A co gdy dziecko płacze gdy wkładamy je do hamaka i nie chce w nim być? Jak je zachęcić?
Nie ma jednej złotej rady. I nie możemy również zapewnić, że każde dziecko polubi się z hamakiem. Warto jednak próbować, bo ostatecznie to duże wsparcie. Co możemy zrobić, aby pomóc przyzwyczaić się naszemu dziecku? Tutaj trzeba trochę intuicyjnie podejść do tematu- np. uspać dziecko dotychczasową metodą i przełożyć do hamaka, aby zaczęło kojarzyć drzemki z hamaczkiem i generalnie poznało go, a za którymś razem spróbować już je tam usypiać. Włożyć do hamaczka misia i bujać, pozwolić aby dziecko w tym uczestniczyło; pokazywać zwierzątka nadrukowane na bawełnie wewnątrz hamaka- a jeżeli nie ma zainteresowania, zostawić po prostu wiszący hamak na kilka dni- jest szansa, że dziecko samo zacznie podchodzić/wchodzić do niego. U nas działało schylanie się nisko do synka (tak aby czuł ciało, dotyk), zagadywanie i jednocześnie szybkie bujanie- płynne bujanie góra-dół sprawiało, że szybko się wyciszał i jeszcze szybciej usypiał- najtrudniejszy był moment włożenia. Powodzenia!

Użytkowanie, obsługa, montaż oraz środki bezpieczeństwa hamaka ohobohoo

Jak jest montowany hamak?

Hamak montujemy do sufitu betonowego poprzez użycie kołka rozporowego oraz śruby oczkowej lub do zdrowej belki drewnianej poprzez użycie śruby oczkowej. (dokładny montaż TUTAJ)
Uwaga! Jeżeli nie jesteś pewien jak zamontować hamak, wezwij specjalistę (!).
Uwaga! Nie montujemy hamaka do sufitów podwieszanych lub wątpliwej jakości.

Moje dziecko już raczkuje, siada- czy może wypaść z hamaka?
Wbrew pozorom wyjście/ wypadnięcie z hamaka wcale nie jest takie łatwe. Po pierwsze- pozycja w kształcie kokonu „utrudnia” łatwe wyjście; po drugie- przód hamaka ma mocne napy i sznurek,a tył jest zabudowany (zagłówek). Środki bezpieczeństwa- hamak należy zamontować nisko nad podłogą (w instrukcji jest to dokładnie opisane) lub nad łóżkiem oraz być w pobliżu dziecka i czuwać, nawet gdy śpi. Ewentualnie pod hamak można położyć materac. Gdy odchodzimy od hamaka, warto włączyć kamerkę, aby mieć dziecko na oku.
Mam mało miejsca. Ile przestrzeni zajmuje hamak?
Najszerszy element hamaka ma około 70 cm, należy jednak zostawić więcej przestrzeni dookoła, aby bujanie było bezpieczne. Należy założyć że hamak zajmie ponad metr przestrzeni. Ważne jest aby hamak został zamontowany w miejscu gdzie nie ma mebli, kantów, kominka i innych potencjalnie niebezpiecznych rzeczy. Gdy zależy nam na „zaoszczędzniu” przestrzeni możemy również hamaczek umiejscowić nad łóżkiem/kanapą.
Chcemy wziąć hamak na wakacje. Jakie są rozwiązania?

Często hamak staje się nieodzownym elementem codzienności. Ale co gdy jedziemy na wakacje? Tutaj jest kilka rozwiązań- nasz mobilny stelaż ohobhoo (sprawdź) w miejscach gdzie jesteśmy częściej (rodzina) możemy zamontować dodatkowy kołek ze śrubą oczkową; lub rozwiązanie które my czasami praktykowaliśmy w hotelach – drążek do podciągania w futrynie drzwi,a do tego hamak (Uwaga! To rozwiązanie tylko do hamaczków BABY, hamaczki JUNIOR nie mieszczą się lub są na styk).

Do czego służy sznurek przy sprężynie?
Sznurek to dodatkowe zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia sprężyny. Jest to sznurek jachtowy, najmocniejszy jaki znaleźliśmy na rynku; przetestowaliśmy jego siłę w przypadku uszkodzenia sprężyny. Obecnie wiążemy go na zewnątrz, aby nie wplątywał się w sprężynę i nie blokował jej (zdarzało się) podczas bujania oraz aby chronić przed ewentualnym przetarciem sznurka. Być może nie wygląda to estetycznie, ale na ten moment to najlepsze rozwiązanie, które znaleźliśmy.
Jak należy prać hamak? Jak prasować?
Hamak należy prać w max 40 stopniach, na małym wirowaniu. Zabrania się używania wybielaczy oraz suszenia w suszarce (!). Po upraniu należy mocno strzepać hamak i powiesić go w pionie, najlepiej na słońcu, aby szybko wyschnął. Następnie można go przeprasować żelazkiem w wysokiej temperaturze. Te pogniecenia, które nadal zostaną, rozprostują się podczas bujania dziecka. Materiał po praniu staje się bardziej miękki (zachowuje się podobnie jak chusty do noszenia dzieci). Nasza hamakowa panama nie jest najłatwiejsza w „obróbce”, odwdzięczy się jednak swoją naturalnością, wytrzymałością oraz przewiewnością.
Jak należy prać materace?
Materac syntetyczny pierzemy podobnie jak kokon hamaka (patrz wyżej). Wypranie materaca wełnianego wymaga więcej wysiłku- należy prać go w specjalistycznej pralni chemicznej lub ręcznie poprzez uciskanie w delikatnym proszku/płynie. Wypranie go w pralce może spowodować zbicie się włókien wełnianych- poprzez co stanie się twardy i cienki. Wyprany materac należy w miarę możliwości wycisnąć i powiesić w pionie na słońcu. Uwaga! Wełna owcza pięknie „oczyszcza się” sama poprzez częste wietrzenie.
Jaki materac wybrać- syntetyczny czy wełniany?
Materac synetyczny (antyalergiczny) polecamy dzieciom skłonnym do uczuleń. Materac wełniany pięknie cyrkuluje powietrze, dzięki czemu dziecko mniej się poci oraz ma funkcje termoregulacji (latem chłodzi, zimą grzeje). Uwaga! Lanolina, która powleka włókna wełniane może uczulać! Zdarza się to wprawdzie rzadko, ale warto o tym wiedzieć. Uwaga! Wełna owcza w zależności od partii może mieć mniej lub bardziej intensywny zapach.
Mój materac wełniany „Pachnie owcą”. Co zrobić?
Wełna owcza może mieć mniej lub bardziej intensywny zapach w zależności od partii, którą właśnie otrzymaliśmy. Zapach jest zależny od wielu czynników- od tego kiedy owce są strzyżone, od tego co jedzą, jak są chodowane itd. Prana jest nieinwazyjnie (szarym mydłem)- aby nie stracić swoich prozdrowotnych właściwości. W celu zniwelowania zapachu należy często wietrzyć materac. Uwaga! Jeżeli zapach pomimo wietrzenia nadal Cię drażni, napisz – znajdziemy rozwiązanie :).